PROJEKTY INDYWIDUALNE

"Architektura to sztuka tworzenia harmonii między formą, a funkcją.” – Louis Sullivan​

Usługa jest skierowana do Klienta indywidualnego, który poszukuje pracowni architektonicznej w celu wykonania projektu budowlanego budynku z przeznaczeniem prywatnym, głównie domu oraz podjęcia się tematu kompleksowo z obsługą formalno-prawną, a jeżeli jest taka potrzeba z opracowaniami dodatkowymi w postaci chociażby wizualizacji. Poniżej przedstawiamy Państwu proces projektowy, rozpoczynający się od pierwszej rozmowy Inwestor-Architekt, aż do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

A. CHCĘ PROJEKT!

Gdy w głowie pojawia się pierwsza myśl o chęci zbudowania wymarzonego domu, zazwyczaj sięgamy po czystą kartkę ołówek i przelewamy wszystko na papier. Robimy zapiski, szkice, kombinujemy z własnym układem funkcjonalnym. Kiedy wyczerpiemy własną inwencję twórczą, przeglądamy katalogi i internet w poszukiwaniu inspiracji, w celu ulepszenia własnej przestrzeni, bryły i dopracowania detalu. Podjęcie powyższych kroków jest naturalnym stanem dla każdego człowieka. Jest to jednak pierwszy z wielu elementów procesu budowlanego z jakim będzie musiał sobie poradzić Inwestor zanim wzniesie pierwszy toast w swojej wymarzonej jadalni.

Następnie pojawia się fala racjonalnych pytań typu: Od czego mam zacząć? Do kogo się odezwać? Co będzie potrzebne do rozpoczęcia procesu administracyjnego? Chyba muszę mieć projekt i pozwolenie na budowę? Jaki projektant? Kierownik budowy? Prąd, woda? Czy moja działka jest w ogóle budowlana?

Tak, to prawda, wszystkie te i wiele innych często trudnych pytań zostaje rozłożonych na czynniki pierwsze przez Architekta w trakcie pierwszej wprowadzającej rozmowy, a następnie podczas analizy stanu prawnego dysponowanej przez Inwestora nieruchomości i jej możliwości techniczno-użytkowych (jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych).

Podczas wspólnej ekspedycji będziemy pełnili rolę przewodnika, ratownika i kreatora nowych szlaków w jednym. Skonfrontujemy Wasze dzieło z własną wiedzą techniczną, nieszablonowym spojrzeniem i obostrzeniami prawnymi. Będziemy odpowiadać również za koordynację prac projektowych między branżystami (m. in. konstruktorem, projektantami instalacji sanitarnych i elektrycznych), zlecimy prace geodezyjne i geologiczne, a jeśli będzie taka potrzeba będziemy Was reprezentować przed wszelkimi jednostkami administracyjnymi na bazie pisemnego pełnomocnictwa. Jesteśmy do dyspozycji również podczas pełnienia nadzorów autorskich w trakcie realizacji lub kierowania robotami budowlanymi.

Aby pokazać Wam jak chronologicznie wygląda cykl projektowy w naszej pracowni na typowym, prostym przykładzie, zapraszamy na pierwszą rozmowę!

01. ROZMOWA WSTĘPNA

To co dzwonimy? Piątek…? Tak, tak… piątek pasuje. Wybornie! Będziemy potrzebować około 1,5 – 2 godziny, żeby poruszyć kilka ważnych aspektów procesu projektowego, a mianowicie opowiedzieć: skąd to się bierze, na jakiej podstawie, kiedy, po co i za ile?

Pierwszą rozmowę z Klientem traktujemy jakby to był początek potencjalnej przyjaźni, z której mogą wyniknąć obopólne zyski w przyszłości. Uważamy, że między Inwestorem a Architektem musi powstać jakaś chemia, aby współpraca okazała się owocna. Z doświadczenia wiemy, że spektrum osobowości ludzkich jest wręcz nieograniczone, jednak zdążyliśmy już zauważyć, że mimo różnic, każdy klient posiada również wspólny mianownik, który staramy się zapewnić, a mianowicie: zawodowe poczucie bezpieczeństwa; posiadanie odpowiedniego doświadczenia; kreatywność w rozwiązywaniu problemów; ale przede wszystkim: czy będą to dobrze wydane pieniądze?

Powyższe wahania są jak najbardziej naturalne, dlatego w trakcie wstępnego spotkania mamy zadanie uspokoić ten sztorm i swobodnie opowiedzieć o współpracy, dzięki której dopłyniemy do zamierzonego portu!

Rozmowa w skrócie:

02. UMOWA

Jeżeli Klient zdecydował się na nasze usługi, zapraszamy Go na podpisanie umowy o prace projektowe. Wbrew pozorom jest, to jeden z najważniejszych dokumentów określających zasadę działania naszej wspólnej relacji. Fajnie jest jeśli każdy z uczestników procesu budowlanego wie co ma robić, do kiedy i za ile. Ponadto umowa ma stanowić swego rodzaju notes, do którego zawsze można zerknąć aby przypomnieć sobie co mam jeszcze do zrobienia i ile punktów zostało mi do zakończenia zlecenia. Inwestor natomiast jest pewien, że zamówił, to co jest mu potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę i czy 4 miesiące temu rozmawialiśmy również o przedmiarach?

Projekty budowlane, to tematy wielowymiarowe, dlatego trudno jest skonstruować rzetelną umowę, tak aby nie była jednostronna i aby zabezpieczała w równym stopniu obie Strony. My oparliśmy się na pewnych inspiracjach tworząc taki szablon, a były to:

Podpisywanie umowy to również pierwsza z rozmów odnośnie samego obiektu, jego formy, układu funkcjonalnego, potrzeb, rozwiązań indywidualnych, lokalizacji. Wszystkie te informacje posłużą nam do wypełnienia wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (jeśli jest taka potrzeba), czyli do jednego z dokumentów startowych uruchamiających całą machinę oraz do analizy nieruchomości, a następnie stworzenia pierwszej koncepcji… o czym w następnych rozdziałach.

Zatem, określamy zakres działania, aktywujemy pełnomocnictwo, zaliczkujemy umowę, żeby się milej pracowało i z chęcią rozpoczynamy kolejną przygodę!

Info: na pierwszą rozmowę warto zabrać ze sobą wszystko co udało się do tej pory skolekcjonować: szkice, zapiski, inspiracje, dokumenty odnośnie nieruchomości, mapy, własne przemyślenia.

03. DOKUMENTY STARTOWE

Proces projektowania zaczyna się od zebrania wszelkich niezbędnych dokumentów startowych, które są podstawą i kierunkiem rozwiązań projektowych. Bez nich nie uzyskamy finalnej decyzji, są to zazwyczaj:

04. ANALIZA ZLECENIA

Zlecenie rozpoczynamy od wnikliwej analizy przedmiotowego terenu, jego możliwości użytkowych i technicznych. Zdarza się, że taką analizę robimy jako totalnie odrębny temat na potrzeby wyceny nieruchomości, jako opinię architektoniczną lub załącznik do biznesplanu podmiotów gospodarczych zajmujących się budownictwem mieszkaniowym, produkcją, handlem czy magazynowaniem.

W trakcie przeprowadzanych badań danej działki może okazać się, że do prac projektowych nie dojdzie, ponieważ nieruchomość jest mocno ograniczona przez czynniki zewnętrzne lub posiada inne przeznaczenie niż wstępnie założył sobie Inwestor. Na szczęście zdarza się, to rzadko. Żeby potwierdzić taki lub inny stan użytkowy terenu opracowania, sprawdzamy go między innymi pod kątem:

Wszystkie powyższe kwestie bezpośrednio wpływają na czas procesu projektowego włącznie z etapem formalno-prawnym, a w związku z tym na cenę usługi.

05. KONCEPCJA

Jeżeli analiza zakończyła się pozytywnie, tzn. założenia Inwestora mieszczą się w ograniczeniach prawnych i technicznych, dotyczących przedmiotowej lokalizacji, otwieramy teczkę z notatkami z ostatniej wspólnej rozmowy i zaczynamy budować koncepcję architektoniczną.

W podstawowej opcji honorarium i przedziału czasowego dzielimy temat trzy etapy konsultacji:

Co dostanę w ramach wykonanej koncepcji?

Koncepcja architektoniczno-budowlana, składa się z opracowania graficznego lub opisowo graficznego, przekazanego Inwestorowi w formie elektronicznej lub papierowej. Zawiera wszelkie niezbędne rysunki techniczne w odpowiedniej skali, takie jak:

Czy mogę wydłużyć proces koncepcji o jedną lub więcej konsultacji?

Jak najbardziej. Jest, to jednak dodatkowy czas, który musimy przeznaczyć na dalszy rozwój tematu, a co za tym idzie przeorganizować grafik prac i obowiązków biurowych. Zatem każda następna konsultacja / rozmowa / zmiana jest wyceniana indywidualnie.

Czy mogę zrezygnować ze zlecenia w trakcie prac nad koncepcją?

W zasadzie, to każdą umowę można zerwać. Nasza przewiduje procentowy wkład pracy na każdym etapie, dlatego nawet już po analizie terenu możemy zakończyć Państwa zlecenie, przekazując tylko ten etap prac i wystawiając za niego FV. Etap rozpoczęty liczy się jako prace wykonane, więc należy pamiętać o odpowiednio wczesnym powiadomieniu nas o rezygnacji z dalszej współpracy.

06. AKCEPTACJA

Akceptacja wszelkich rozwiązań określonych w koncepcji daje nam dwie bardzo ważne informacje:

Bez pisemnej akceptacji (podpisanej wersji papierowej lub potwierdzenia mailowego) nie kontynuujemy procesu projektowego. W przypadku wydłużenia czasu reakcji ze strony Inwestora (określonego w umowie), przypominamy o aktualnym etapie naszej współpracy, a w razie braku jakiegokolwiek kontaktu, przesyłamy ostatnia formę koncepcji wraz z FV.

07. PROJEKT BUDOWLANY

Projekt budowlany, to opracowanie ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Jeśli mówimy o projekcie i zlecanych usługach podstawowych na wykonanie dokumentacji, to rozmawiamy właśnie o takiej formie. Jest to minimalny, obligatoryjny pakiet dokumentacji, niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozpoczęcia i zakończenia budowy.

Po roku 2020, zakres projektu budowlanego uległ fundamentalnym zmianom. Został przebudowany gruntownie, a najbardziej charakterystyczne zmiany jakie zaszły, to:

– Część potrzebna do uzyskania pozwolenia na budowę, tj.: PZT – projekt zagospodarowania terenu (projekt lokalizacyjny obiektu, wykonany na mapie do celów projektowych); PAB – projekt architektoniczno-budowlany (założenia architektoniczne i rozwiązania układu funkcjonalno-użytkowego); ZAŁ – załączniki (uzgodnienia, opinie i decyzje dodatkowe). Powyższe trzy składowe oprawione najczęściej łącznie i przekazane wraz z wnioskiem w trzech egzemplarzach, sprawdza odpowiedni organ architektoniczno-budowlany i na ich podstawie wydaje decyzję.

– Część potrzebna do rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia robót budowlanych, tj.: PT – projekt techniczny, który nie jest sprawdzany w swej formie przez żaden organ. Składa się z opracowań branżowych: architektury, konstrukcji, instalacji elektrycznych i sanitarnych, drogowych. O nim w dalszej części przygody.

Kiedy przygotujemy już kompletną dokumentację, uzgodnimy ją z różnymi jednostkami i uzupełnimy odpowiednie wnioski i oświadczenia, umawiamy się z Inwestorem na sformalizowanie zlecenia. Następuje moment odbioru projektów, podpisania dokumentów oraz rozliczenia.

Dlaczego rozliczenie następuje w tej chwili, przecież nie posiadam jeszcze pozwolenia na budowę?

Właśnie dlatego, ten proces należy podzielić na dwie części. Pierwszą część stanowi zlecenie wykonania przez pracownię projektu budowlanego wraz z jej uzgodnieniem i przygotowaniem do uzyskania pozwolenia na budowę oraz koordynacji na etapie administracyjnym, o którym za chwilę. Drugą jest wydanie przez organ architektoniczno-budowlany decyzji. No właśnie, przez organ. Pracownia wykonała swoje zlecenie. Jednak dla bezpieczeństwa Inwestora w umowie oświadczyliśmy, że będziemy na każde wezwanie organu i uzupełnimy ewentualne braki oraz dokonamy niezbędnych korekt wynikających z naszego przeoczenia. Nie możemy jednak czekać na wynagrodzenie miesiącami lub latami, ponieważ znajdzie się strona postępowania (np.: sąsiad), która z pewnych prywatnych powodów zablokuje lub wydłuży w czasie inwestycję. Nie musi jej nawet uzasadniać. Może się również zdarzyć, że sam organ dokona nadinterpretacji przepisów budowlanych i wyda decyzję odmowną. Można oczywiście uruchomić procedurę odwoławczą, ale ta może trwać latami. Z doświadczenia wiemy, że nawet sam Inwestor może wycofać się z chęci uzyskania pozwolenia na budowę, na co również nie możemy mieć wpływu.

Co jeśli nie otrzymam pozwolenia na budowę w wyniku błędu Waszej pracowni?

Skoro pojawia się pytanie, teoretycznie sytuacja jest możliwa. Teoretycznie o niej opowiemy, ponieważ nie zdarzyło się nam to ani razu. Internet, to wbrew pozorom „małe miasto” i lokalnie byłoby o nas głośno. Inwestor może czuć się bezpiecznie, ponieważ nasza umowa jest uregulowana również pod tym kątem, a ponad to posiadamy polisę pracowni na takie i inne przypadki.

Na szczęście w ogromnej większości przypadków wszystko kończy się zgodnie z planem i Inwestor dostaje oczekiwaną decyzję.

08. PROCES ADMINISTRACYJNY

Cały proces administracyjny opiera się na Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Zatem jak się rodzi decyzja o pozwoleniu na budowę?

B. POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Gratulacje! Trzymasz już w ręku decyzję. Wiemy, że przeszedłeś wiele, ale jeszcze kilka drobnych formalności.

Po 14 dniach od daty otrzymania decyzji należy uzyskać klauzulę ostateczności, tzn. udać się do Organu i uprawomocnić dokument, aby już bez przeszkód prawnych rozpocząć budowę. Równolegle można złożyć wniosek o opieczętowanie dziennika budowy i załączyć zakupiony egzemplarz. Czasami odbiór odbywa się od razu, częściej na drugi lub trzeci dzień. Ok mam już pozwolenie na budowę i dziennik, co teraz?

09. PROJEKT TECHNICZNY

Część techniczna Projektu Budowlanego celowo znalazła się już po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jak wcześniej zaznaczyliśmy PT nie jest opiniowany przez Organ Architektoniczno-Budowlany, ale jest potrzebny do formalnego rozpoczęcia, prowadzenia i zakończenia robót budowlanych oraz załącznik do dziennika budowy, niezbędny w trakcie ewentualnej kontroli nadzoru budowlanego.

Znajdują się w nim bardziej szczegółowe rozwiązania architektoniczne jak detale izolacji lub szczegóły mocowań elementów elewacji. Jest również część konstrukcyjna, m. in. Obliczenia statyczne oparte na badaniach geologicznych gruntu. Instalacje elektryczne w niezbędnej postaci czy sanitarne włącznie z wentylacja mechaniczną.

Należy zaznaczyć, że nie jest to projekt wykonawczy, a jedynie rozwiązania techniczne mówiące o zastosowaniu materiałów o konkretnych parametrach techniczno-użytkowych oraz ogólnym sposobie ich wykonania.

10. OPRACOWANIA DODATKOWE

Jest to dobry moment aby podsumowując proces projektowy dodać coś odnośnie opracowań fakultatywnych. Czasami zdarza się tak, że Inwestor nie jest sobie w stanie wyobrazić pewnych rozwiązań. Na pomoc przychodzą właśnie takie opracowania:

C. CHCĘ ZACZĄĆ BUDOWĘ!

Brawo! Posiadasz już wszystko: ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę, projekt techniczny, opieczętowany dziennik budowy, co teraz? Dzwoń do wybranego Kierownika Budowy, on powie co dalej i poprowadzi Twoją inwestycję na podstawie otrzymanych dokumentów, umowy oraz najważniejsze: obowiązków określonych w Prawie Budowlanym. Powodzenia!

Scroll to Top