Zagospodarowanie w Narewce

„Pisa-Narew szlak aktywnej turystyki wodnej i kulturowej” - Projekt Budowlany.

Okolice miejscowości Narewka to prawdziwy klejnot Podlasia, obdarzony niezwykłym urokiem malowniczych krajobrazów i bogatą lokalną kulturą. Region ten zachwyca tradycyjną, drewnianą architekturą, której bogate detale odzwierciedlają unikalne dziedzictwo podlaskie. W projekcie wieży widokowej oraz elementów zagospodarowania terenu uwzględniono tę estetykę, aby harmonijnie wpisały się w otoczenie. Konstrukcja wzbogacona została o nawiązania do regionalnych tradycji i piękna tej wyjątkowej części Polski poprzez  wykorzystanie lokalnych detali.

PODSTAWOWE DANE:

WIEŻA WIDOKOWA:

MOST WISZĄCY:

POZOSTAŁE DANE:

RYSUNKI:

PZT narewka1
przekrój przez teren1

LOKALIZACJA:

SZLAK PISA-NAREW:

szlak pisa-narew2
37final
1final
2final
34final
24final
4final
29final
5final
6final
7final
42final
8final
9final
10final
11final
13final
14final
15final
16final
17final
19final
20final
22final
23final
25final
26final
27final
28final
31final
32final
33final
36final
38final
39final
43final
44final

LOKALIZACJA

Opracowanie, które prezentujemy jest częścią szlaku turystycznego, odbywającego się na dwóch głównych rzekach Pisy i Narwi. W całość zamierzenia jest zaangażowana grupa 21 gmin. Punktem końcowym jest Pisz, a startowym Narewka i to właśnie tutaj projektujemy osobliwe zagospodarowanie terenu z dominanta w postaci wieży widokowej. Poza miejscowościami skrajnymi, trasa wodna przeprowadzi Was m. in. przez miejscowości takie jak Narew, Strabla, Suraż, Tykocin, Wizna, Łomża czy Działdowo. Zamierzenie jest uzupełnieniem przestrzeni publicznej, zlokalizowanej po drugiej stronie rzeki, tj.: istniejącej Stanicy Kajakowej. My łączymy obie funkcje pomostem wiszącym, przeznaczonym dla ruchu pieszego z dostosowaniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Podczas planowania przestrzeni staraliśmy się zlokalizować wszelkie obiekty w sposób najmniej oddziaływujący na środowisko, dlatego nie musieliśmy dokonywać wycinki, żadnego drzewa, stanowiącego szpaler wzdłuż brzegu rzeki. Elementy zamierzenia nie wchodzą w kolizję z wodami płynącymi, dzięki czemu nie stanowią bariery podczas migracji zwierząt.

Torfowy teren starorzecza sprawił trochę problemów stabilizacyjnych i konstrukcyjnych, dlatego należało przemyśleć posadowienie największych budowli, wymienić dużą część gruntów oraz podnieść tą część, która ulega okresowym podtopieniom. Cały zabieg musiał być wykonany bez oddziaływań na działki sąsiednie w postaci odprowadzenia wód opadowych, które w dalszym ciągu muszą mieć ten sam kierunek w całości na własnej nieruchomości.

After
Before

ZAKRES ZAMIERZENIA

After
Before

W zakres zamierzenia wchodzi przede wszystkim 9-cio kondygnacyjna wieża widokowa o wysokości niemal 32,5m (do kalenicy). Podstawa tarasu głównego znajduje się na wysokości ponad 25m. Konstrukcja wieży jest drewniana, posadowiona na żelbetowych słupach, płycie i palach. Konstrukcja naprężona jest linami stalowymi. Forma wieży została wybrana przez zamawiającego z zaproponowanych dwóch totalnie różnych brył. Obecna jest prosta zwieńczona najczęściej wykorzystywanym na Podlasiu dachem dwuspadowym i ażurowym wykończeniem w osłonowych ścianach szczytowych. Inspiracją tego detalu były drewniane stodoły z fasadami z luźno mocowanego deskowania. Na dwóch elewacjach pojawia się prostokątna koronka, wykonana na aluminiowych blachach.

Pomost wiszący o długości 40m łączy ze sobą brzeg, na którym jest istniejąca Stanica Kajakowa z projektowanym zagospodarowaniem terenu. Pomost jest przeznaczony do ruchu wyłącznie pieszego. Architektonicznie oba wejścia na pomost miały przypominać okiennice w wiejskich, podlaskich domach drewnianych i dawać wrażenie wejścia przez okno w nową przestrzeń. Pomost jest wykonany w konstrukcji stalowej, wspartej na linach stalowych, trzymających całość bez konieczności używania podpór.

Pomost pływający został zaprojektowany jako konstrukcja drewniana na pływakach systemowych, którego trzymają obejmy przymocowane do słupków stalowych. W zawiązku ze zmianą poziomu lustra wody w różnych okresach całego roku, na pomost można dostać się poprzez drewnianą część komunikacyjną, wykonaną na przegubach (zawiasach), która porusza się swobodnie w układzie pionowym.

Wiaty wypoczynkowe miały uzupełniać architektonicznie wieżę w swym detalu i konstrukcji, a dwuspadowy dach z nisko osadzonymi okapami miał symbolizować bryłę namiotów w sąsiedztwie pola przeznaczonego właśnie do tego celu. Gabaryty wiat pozwalają na schronienie również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Konstrukcja Paleniska wykonana na podstawie zewnętrznej standaryzacji – koncepcji, zmodyfikowana o pewne detale konstrukcyjne i architektoniczne w formie lokalnej. Palenisko jest zbiorowym siedziskiem zlokalizowanym wokół ogniska na środku pola namiotowego.

Na zagospodarowaniu znajduje się również mała architektura w postaci ławek, lamp parkowych, koszy, stojaków na rowery i wiaty okalającej mobilne toalet. Wszystko łączy komunikacja z podziałem na kołową i pieszą. Pojawiają się parkingi również z przeznaczeniem dla kamperów oraz plac manewrowy spełniający wymagania przestrzeni do gaszenia pożaru jako części drogi pożarowej. Do każdego z w/w elementów prowadzą utwardzone dojścia piesze o szerokościach pozwalających na ergonomiczne korzystanie z całej przestrzeni.

DETAL LOKALNY

Mimo zastosowania ogólnych założeń koncepcyjnych i standaryzacji dla wszystkich gmin, objętych zamierzeniem, zdecydowaliśmy o wykonaniu zabiegu „ulokalnienia” całego przedsięwzięcia. W porozumieniu z Zamawiającym zaproponowaliśmy zastosowanie detali używanych w budownictwie XIX i XX wiecznej podlaskiej wsi. Użyliśmy mozaiki stosowanej w Gminie Narewka, gminach ościennych oraz w niedaleko zlokalizowanej „Krainie Otwartych Okiennic”. Ponadto korzystaliśmy z takich opracowań jak: „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie” Artur Gaweł, wyd.: Orthdruk, Białystok 2010 oraz „Ludowe zdobnictwo podlaskich domów. Rozprawy Naukowe” nr 162, Wyd.: Politechniki Białostockiej, Białystok 2008, Jarosław Szewczyk.

Aby taka koronka była użytkowa podczas eksploatacji czy podczas samego montażu, należało wykonać ją z odpowiednio trwałych materiałów o odpowiednich formatach. Zdecydowaliśmy się na malowane płyty aluminiowe, na których za pomocą maszyn laserowych wycinane będą wszelkie wzory, krzywizny i motywy.

Na wieży pojawiają się lokalne arkusze symbolizujące umieszczane (niegdyś) na ścianach pomieszczeń, ręcznie tkane dywany, koce, narzuty. Pomost, to oczywiście okna i okiennice stanowiące przejście między dwoma brzegami – swego rodzaju regionalny portal. Ornament  pojawia się również na balustradzie. Na szczytach wiat oraz wieży również stosujemy misterne wykończenia, wykonywane kiedyś z drewna. Nawet ściany osłonowe w wiacie okalającej toalety mobilne zostały zaprojektowane jako ażurowe przegrody w formie podlaskiej arabeski. Podlaska wieś, to także kolor, który przepletliśmy tu i ówdzie w postaci najczęściej używanego błękitu, miętowej zieleni, czerwonej wiśni czy ciepłej słomkowej żółci.

After
Before
Scroll to Top