NADZÓR BUDOWLANY

"Budowanie to w rzeczywistości sztuka współpracy." – Richard Rogers

Usługa jest skierowana do klienta / instytucji, która poszukuje osoby wykonującej samodzielne funkcje w budownictwie w zakresie kierowania robót budowlanych i budów w specjalności architektonicznej bez ograniczeń lub pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego, a także sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.

C. CHCĘ ZACZĄĆ BUDOWĘ

Kontynuując podróż na przykładzie projektu indywidualnego, postaram się krótko przedstawić wspólny czas spędzony na budowie, relację Inwestor-Kierownik budowy, wzajemne obowiązki i tor przeszkód w postaci nieprzewidywalnych, odbiegających od normalnego trybu sytuacji pod kątem wykonawczym i administracyjnym. Jeśli jesteście gotowi, załóżcie kaski, mogą się przydać… nie pamiętacie jakie? Nie ma problemu, poniżej mała ściąga:

01. ROZMOWA WSTĘPNA

Pierwsza rozmowa może rozpocząć się odbywa się z dwóch poziomów. Pierwszy scenariusz jest wtedy kiedy Inwestor kontynuuje pracę ze swoim architektem (który posiada również uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi), czyli autorem dzieła, które powstało stosunkowo niedawno, więc temat jest merytorycznie znany, a zaufanie zostało już zbudowane „na papierze” i w zasadzie można przechodzić do ustalenia kilku detali i podpisania umowy.

W drugim zaś przypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Kierownik musi szybko przeanalizować wiele argumentów podjęcia się tematu, mając cały czas w głowie obowiązki kierownika budowy (opisane w art.22 – Ustawy Prawo budowlane). Przede wszystkim musi zapoznać się z dokumentacją projektową (w tym decyzją o pozwoleniu na budowę), która automatycznie określi skalę trudności w trakcie wykonywania przyszłych robót budowlanych (co zazwyczaj wpływa na cenę usługi), listę zapytań do autora odnośnie niejasnych detali i rozwiązań projektowych i pokaże czy można zbudować wirtualny pomost między Kierownikiem a Projektantem. Należy poruszyć temat potencjalnego czasu trwania robót budowlanych z ich okresowymi przerwami dyktowanymi chociażby warunkami pogodowymi, co  wymusi kilka dodatkowych ruchów w postaci zabezpieczenia konstrukcji i materiałów budowlanych. Rzecz fundamentalna: wykonawca. Najczęściej Inwestorzy decydują się budować swój dom sposobem gospodarczym tzn.: że na budowie pojawi się przynajmniej kilku wykonawców, każdy od innego etapu. Relacja Kierownik-Wykonawca jest szalenie ważna, ponieważ szybko zbudowane zaufanie i rzetelność wykonawcy, pozwoli na bezproblemowe przejście do następnego etapu.

Zdarzają się Inwestorzy, którzy na początku tej ścieżki mylą (co zrozumiałe) osoby, które mają ściśle określone zadania wynikające np. z przepisów Prawa budowlanego:

  • Osoba pełniąca Nadzór Autorski

    to oczywiście Projektant - jedyna osoba, która może dokonywać zmian w swoim dziele. Może być wezwany na budowę przez samego Inwestora lub na żądanie organu nadzoru budowlanego w celu niezrozumiałych nikomu rozwiązań projektowych lub przedyskutowania rozwiązań zamiennych.

  • Inspektor Nadzoru Inwestorskiego

    to Inwestor zastępczy, który jest obligatoryjnie na większych budowach, a jego obowiązkiem jest reprezentowanie Inwestora w kwestii technicznej, ekonomicznej i organizacyjnej na budowie. Może być powołany przez Inwestora, również przy budowie domu np.: w przypadku przebywania Inwestora za granicą.

  • Kierownik Budowy

    osoba odpowiedzialna za zgodność wykonywanych robót z projektem budowlanym, bhp, koordynację robót i szybką reakcję na zagrożenia, harmonogram robót, dokumentację budowy i ciągłą komunikację z Architektem oraz Inwestorem.

  • Wykonawca (Majster)

    czasami mylony z kierownikiem, odpowiada jedynie przed Inwestorem lub Inspektorem nadzoru pokazem swoich umiejętności w określonej wcześniej jednostce czasu.

02. UMOWA

Jeżeli rozmowa wstępna przebiegła pomyślnie z perspektywy Inwestora, a dokonana przez kierownika analiza wszelkich „za” i „przeciw” przechyla się ku podjęciu się nowego zadania, dochodzi do podpisania umowy. Zanim jednak do tego dojdzie należy ustalić i zapisać w niej kilka ważnych kwestii.

Oczywiście poza danymi personalnymi, załącznikami i wynagrodzeniem kierownika lub karami w przypadku zerwania umowy najczęstszymi niewiadomymi są zazwyczaj:

  • Inwestor:

    Panie Kierowniku, a jak często będzie Pan przyjeżdżał na budowę?

  • Kierownik Budowy:

    Wszystko jest do ustalenia oczywiście wprost proporcjonalnie do mojego wynagrodzenia. W pierwszej kolejności muszę zwrócić uwagę na katalog swoich obowiązków narzucony literą prawa, następnie na podstawie doświadczenia określę minimalną ilość pobytów przy każdym etapie w tym robót zanikowych (tj.: takich, które mogą być szybko „zasypane”) oraz przypadki szczególne, które zależą od różnych czynników zewnętrznych takich jak możliwość natrafienia na stanowisko archeologiczne podczas wykonywania robót ziemnych.

  • Inwestor:

    Panie Kierowniku, bo tak sobie pomyślałem, wiem że jeszcze pozwolenie na budowę nieprawomocne ale czy mogę już zacząć wykopy pod fundamenty? Ładnie mi się czasowo pokrywa Geodeta z Operatorem koparki.

  • Kierownik Budowy:

    Roboty budowlane można zacząć po złożeniu w organie nadzoru budowlanego stosownych dokumentów w tym zawiadomienia o rozpoczęciu robót budowlanych. Wszelkie roboty (w tym chociażby złożenie rusztowania na działce objętej inwestycją) są traktowane jako samowola budowlana. W tym przypadku, to Inwestor odpowiada za sytuację jaką zastanie Nadzór podczas kontroli na miejscu zdarzenia. Za takie działania grożą sankcje w tym finansowe, ściśle określone w Prawie budowlanym, a które zostaną przedstawione Właścicielowi nieruchomości w drodze decyzji. Poza tym działka musi być zabezpieczona / ogrodzona, a w widocznym miejscu musi zostać zainstalowana tablica informacyjna odnośnie przedsięwzięcia.

  • Inwestor:

    Panie Kierowniku, w związku tym, że jeszcze nie zaczęliśmy, pomyślałem, że to ostatnia chwila, żeby poszerzyć klatkę schodową, zmienić te trzy okna i zamiast blachy, to jednak dachówka ceramiczna, bo taką cenę dostałem że ho ho… to jak?

  • Kierownik Budowy:

    Nawet gdybym chciał Panu pomóc, poszukać rozwiązań zamiennych i podpowiedzieć jak szybko i bezproblemowo dokonać takich zmian, niestety nie mogę. Za wszelkie zmiany odpowiedzialny jest Projektant i to on decyduje o kwalifikacji zmian i możliwości rozwiązań tego problemu na płaszczyźnie technicznej i administracyjnej. Zatem musi Pan przedyskutować temat z Autorem projektu, a o wyniku tej rozmowy powiadomić mnie jeszcze przed podpisaniem umowy.

03. DOKUMENTY STARTOWE

Aby rozpocząć roboty budowlane należy złożyć potrzebne dokumenty do odpowiedniego (na danym terenie) Organu Nadzoru Budowlanego. Do rozpoczęcia budowy (przynajmniej na sierpień 2024) są potrzebne następujące wnioski i dokumenty:

Prawo budowlane potrafi zmienić się w ciągu roku nawet 10 razy, więc często kiedy Kierownik chce rozpocząć zamiar budowy obiektu, może zostać poproszony o uzupełnienie kompletu dokumentów.

Jeżeli chodzi o dokumenty (w stopniu minimum), które będą potrzebne dla samego Kierownika Budowy w celu rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych, a które to podczas podpisania umowy powinien dostarczyć Inwestor, są to:

04. ORGANIZACJA NA BUDOWIE

Organizację na budowie można w zasadzie podzielić na dwa trzony: planistyczno-administracyjną i wykonawczą, czyli roboty przygotowawcze.

Przed wykonaniem jakichkolwiek robót budowlanych Kierownik budowy powinien wykonać kilka niezbędnych detali:

a) zestawienia analitycznego, czyli części merytoryczno-obliczeniowej robót;

b) graficznego przebiegu robót, czyli zobrazowania robót na terenie objętym przedsięwzięciem;

c) wykresu sprawdzającego, czyli zestawienie ilości pracujących robotników głównych specjalności do założonych ram czasowych.

Roboty przygotowawcze jakie powinny być wykonane przed rozpoczęciem tych właściwych, to przede wszystkim:

05. ROBOTY BUDOWLANE

Można by tu było pisać tomy. Ograniczę się jednak do kilku ważnych kwestii. Każdy kierownik budowy ma szeroki katalog obowiązków, które są bezpośrednio związane zapewnieniem bezpieczeństwa i higieny pracownikom, a więc m. in. kontrolę sprzętu oraz odzieży bhp w tym osprzętu w postaci pasów czy lin, odpowiednie zabezpieczenia przy wykonywaniu szalunków głębokich lub montażu rusztowania. Nadrzędną sprawą jest posiadanie przez osoby wykonujące odpowiednie roboty, badań i licencji, które są potrzebne chociażby przy pracach na wysokości. Kierownik musi zwracać uwagę na ewentualne zagrożenia spowodowane np.: bliskością linii napowietrznych lub innych obiektów stanowiących potencjalną kolizję. Należy również pamiętać, że materiały budowlane stosowane w naszym kraju muszą posiadać odpowiednie certyfikaty techniczne określone symbolami B lub/i CE. Wszystkie powyższe działania kierownika są (ważną) otoczką jednego głównego zadania: budowa ma być zgodna z projektem i pozwoleniem na budowę.

Najczęściej wykonywanymi robotami budowlanymi przy budowie domu lub niewielkiego budynku handlowego / usługowego / biurowego są:

Każdy kierownik budowy posiada inne doświadczenie nt. prawidłowo wykonywanych robót. Zakres jest tak duży, że na budowach o większej skali kierownicy są powołani do każdej branży osobno, jednak przy budowie niewielkiego obiektu nie jest to wymóg obligatoryjny w związku z czym rzadko stosowany przez Inwestorów, głownie z powodów finansowych. W każdym razie uważam, że odpowiednia relacja Kierownik-Wykonawcy jest kluczem do osiągnięcia zamierzonego celu, dlatego powinna działać bez zarzutu w obie strony włącznie z wymianą doświadczenia i wzajemnych konsultacji przed (!) wykonanymi pracami.

06. PRZYPADKI SZCZEGÓLNE

Są to sytuacje losowe, których nie da się łatwo przewidzieć, a które to odpowiadają bezpośrednio za natychmiastowe wstrzymanie robót budowlanych przez Kierownika (część z nich opisana jest w art. 48 i 50 Prawa budowlanego) a następnie bardzo często przeprowadzenia procedury naprawczej (lub śledztwa):

Powyższe przypadki niestety mogą spowodować wstrzymanie robót budowlanych nawet na kilka sezonów, dlatego jeśli to możliwe, zaleca się zminimalizowanie ryzyka z tym związanego i wykonanie działań zapobiegawczych, takich jak: stosowanie się do zasad BHP czy wykonanie rzetelnej dokumentacji geologicznej mimo obiektów o nieskomplikowanej konstrukcji.

07. ZMIANY

Budowy, na których nie ma zmian chyba nie istnieją, a już na pewno indywidualne. Oczywiście zmian można dokonywać w trakcie budowy. Jest to jednak część procedury budowlanej, do której należy zaangażować Projektanta. Ten bowiem (NIE Inwestor, NIE Kierownik) dokonuje kwalifikacji na istotne lub nieistotne, po czym przeprowadza nowy pomysł Inwestora przez odpowiednią ścieżkę formalną.

Zmiany istotne stanowią katalog zamknięty i są ściśle określone w art. 36a ust. 5 – Ustawy Prawo budowlane, a mianowicie są to odstąpienia w zakresie:

a) powierzchni zabudowy w zakresie przekraczającym 5 %,

b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2 %,

c) liczby kondygnacji;

a) budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–4, lub

b) przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d;

Podczas chęci dokonania przez Inwestora takich zmian, Kierownik Budowy musi wstrzymać budowę. Następnie Inwestor jest zobligowany uzyskać decyzję zamienną o pozwoleniu na budowę, którą wyda już Organ Nadzoru Budowlanego. Z decyzją zamienną wiąże się oczywiście projekt budowlany zamienny, który wykona Architekt uprawniony. Po całym zabiegu, uprawomocnionej nowej decyzji i kilku miesiącach później, można kontynuować roboty.

Jeżeli chodzi o zmiany nieistotne, sprawa jest o wiele łatwiejsza. Są to wszystkie inne zmiany poza powyższym katalogiem, co nie znaczy, że zmiany podciągu żelbetowego nie należy skonsultować wcześniej z jego Twórcą. Procedura wygląda następująco:

Zanim zaczniesz myśleć poważnie o zmianach, warto je skonsultować z Architektem, on nie tylko zakwalifikuje je w odpowiednią szufladę, ale rozwieje wątpliwości przed popełnieniem potencjalnego błędu. Błędem może być chociażby samo wstrzymanie robót w momencie kiedy zmiana jest istotna, ale nie wpłynie znacząco na poprawę jakości użytkowania obiektu. Możesz stracić jedynie czas i pieniądze, jeśli okaże się, że następny sezon zafunduje niespodziewany skok inflacyjny.

08. DOKUMENTY KOŃCOWE

Kiedy wszelkie roboty budowlane dobiegły końca, na schodach została dokręcona ostatnia tralka, a teren wokół obiektu został perfekcyjnie wysprzątany, można przejść do przygotowania dokumentów końcowych, pozwalających na dokonanie formalnego zakończenia budowy i możliwości użytkowania obiektu w części lub całości. Taka procedura jest dokonywana na dwa sposoby: jako klasyczne „zawiadomienie o zakończeniu budowy” obiektów prostych, takich jak dom lub w trybie uzyskania „pozwolenia na użytkowanie”. To pozwolenie jest obligatoryjne, jeżeli:

a) V, IX–XVI,

b) XVII – z wyjątkiem warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych i garaży do pięciu stanowisk włącznie,

c) XVIII – z wyjątkiem obiektów magazynowych: budynki składowe, chłodnie, hangary i wiaty, a także budynków kolejowych: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe i myjnie taboru kolejowego,

d) XX,

e) XXII – z wyjątkiem placów składowych, postojowych i parkingów,

f) XXIV – z wyjątkiem stawów rybnych,

g) XXVII – z wyjątkiem jazów, wałów przeciwpowodziowych, opasek i ostróg brzegowych oraz rowów melioracyjnych,

h) XXVIII–XXX;

Budynek mieszkalny znajduje się w pierwszej kategorii, ale z uwagi na to, że Inwestor zamiast dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, opiszę pokrótce oba.

Dokumenty do zawiadomienia o zakończeniu budowy:

Jeżeli Organ Nadzoru Budowlanego, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji, na podstawie tzw. milczącej zgody można zacząć użytkowanie obiektu. Organ może również wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, który również uprawnia Inwestora do rozpoczęcia użytkowania budynku.

Dokumenty w trybie pozwolenia na użytkowanie:

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie może zostać wydana, jeżeli oddawane do użytkowania obiekty budowlane lub ich części mogą samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Wydanie decyzji poprzedza jednak obowiązkowa kontrola, podczas której Organ może stwierdzić pewne nieprawidłowości i wstrzymać się z jej wydaniem, aż do momentu usunięcia nieprawidłowości. Wynik kontroli może mieć kilka negatywnych skutków, a mianowicie:

Pamiętajmy, że Organ stanowią ludzie, którzy (z doświadczenia) podchodzą do każdego tematu indywidualnie i raczej na korzyść Inwestora. Warto jednak ubrać się w wiedzę, która nie pozwoli na znalezienie się w skrajnej sytuacji prawnej z załącznikiem w postaci dotkliwej kary. Aby uniknąć nieporozumień na budowie w bardzo prosty i tani sposób, należy stosować się do zaleceń Kierownika budowy, który działa w bezpiecznych ramach formalnych i technicznych. Dzięki temu, na pewno uda się zakończyć przedsięwzięcie w zaplanowanym terminie, bez cyklicznych niespodzianek i co najważniejsze, bez użycia ostatnich czterech myślników.

D. ZAKOŃCZENIE BUDOWY

Jeżeli posiadacie już zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu lub prawomocną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, możecie już myśleć o parapetówce! W tym momencie można zmieniać taryfę energetyczną, meldować się, robić wpisy w księdze wieczystej, zakładać warzywniak, zwyczajnie użytkować, mam nadzieję bez żadnych ukrytych wad… Gratulacje!

Osobiście  uważam, że poczynając od spotkania z Architektem, jest to jeden z najbardziej wyczerpujących procesów administracyjnych w kraju. Właśnie z uwagi na zasób ludzki jaki przewinie się przez kilka lat życia Inwestora, przez wysokie prawdopodobieństwo popełnienia błędu w trakcie, przez nieograniczoną liczbę niewiadomych bezpośrednio wpływających na czas zakończenia przygody. Dlatego pamiętajcie aby dobierać zaufanych i doświadczonych specjalistów. Doświadczenie, to nie tylko lata pracy, to różnorodność sytuacji w jakich został postawiony dany specjalista, ale również szkolenia, konsultacje branżowe i rozwój osobisty w jaki wkłada swój czas. Zapewne nie będzie, to specjalista najtańszy, ale to Ty decydujesz jak ma wyglądać (często) inwestycja Twego życia.

Scroll to Top